Widać w komentarzach, oraz w pytaniach, że bardzo obawiacie się matury ustnej z polskiego. Nie ma się czego bać. W poprzednich latach, do pandemii, matura us
Katalog Iwona Fengler, 2010-04-29BukJęzyk polski, KonspektyKonspekt lekcji z języka polskiego: Jak mówić, aby nas słuchano? nauczyciel prowadzący zajęcia: Iwona Fengler klasa V data prowadzenia zajęć: 4 marca 2010r. SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V SZKOŁY PODSTAWOWEJ TEMAT: Jak mówić, aby nas słuchano? Cel ogólny: mówienie na zadany temat z artykulacją, dykcją, akcentem, intonacją; pisanie z troską o kompozycję, poprawność stylistyczną, gramatyczną i ortograficzną Cele szczegółowe: Uczeń: - wie, czym jest artykulacja, dykcja, akcent, intonacja - wie, kiedy wypowiedź zainteresuje słuchacza - potrafi zastosować elementy retoryki - słucha ze zrozumieniem i wskaże informacje w słuchanym tekście - zredaguje zaproszenie, list środki dydaktyczne: tekst wiersza Mowa polska, nagranie tekstu Pan Słówko, przykłady zdań trudnych do wymówienia, tekst rymowanki metody pracy: praca z tekstem, rozmowa kierowana, „burza mózgów” formy pracy: praca indywidualna czas pracy: 45 minut PRZEBIEG LEKCJI 1. Czynności organizacyjne. 2. Odczytanie wiersza Mowa polska i praca z tekstem – jako wprowadzenie do tematu. /załącznik 1/ 3. Wyjaśnienie pojęć: artykulacja, gracja – praca ze słownikiem. 4. Gimnastyka języka /załącznik 2/ a. ćwiczenie artykulacji b. ćwiczenie intonacji 5. Wysłuchanie nagrania Pan Słówko. 6. Zapisanie tematu lekcji: Jak mówić, aby nas słuchano? 7. Praca z tekstem metodą „burzy mózgów” i zapis do zeszytów. 8. Praca indywidualna uczniów: redagowanie zaproszenia, listu. 9. Odczytanie prac i ustny komentarz. 10. Ćwiczenia ortograficzne 11. Podanie zadania domowego (do wyboru): 1) Przygotuj tekst przemówienia na powitanie Pani Wiosny, 2) Uczniowski slogan czy staranny język polski – co warto używać? Swoje zdanie przedstaw w formie „drzewka decyzyjnego” (zdania dla uczniów zdolnych) PRZEBIEG LEKCJI 1. Czynności organizacyjne. 4 minuty 2. Odczytanie wiersza Mowa polska i praca z tekstem – jako wprowadzenie do tematu. - do czego przekonuje podmiot liryczny? (aby ćwiczyć się w wymowie) - o jakich dwóch pojęciach związanych z wymową mówi podmiot liryczny? (artykulacji i gracji) 4 minut 3. Wyjaśnienie pojęć: artykulacja, gracja – praca ze słownikiem. - co to jest artykulacja? (*uczniowie zbierają skojarzenia, *pracują z odpowiednim słownikiem) 4 minut 4. Gimnastyka języka c. ćwiczenie artykulacji (teksty trudne do wymówienia) 6 minut d. ćwiczenie intonacji (losowanie wierszyka do wymowy modulowanej) 5. Wysłuchanie nagrania Pan Słówko. 2 minuty 6. Zapisanie tematu lekcji: Jak mówić, aby nas słuchano? 7. Praca z tekstem metodą „burzy mózgów” i zapis do zeszytów. 8 minut CO POWINIEN ZROBIĆ PAN SŁÓWKO, ABY ZDOBYĆ I MIEJSCE W KONKURSIE? (modulować głos, akcentować wyrazy, zmieniać tempo, mówić wyraźniej, ćwiczyć) 8. Praca indywidualna uczniów: redagowanie zaproszenia – napisz zaproszenie na spotkanie ze znanym poetą, listu – napisz list, którego adresatem będzie pan Słówko. (podejść do uczniów słabszych i pomóc) 10 minut 9. Odczytanie prac i ustny komentarz. 4 minuty 10. Ćwiczenia ortograficzne. 11. Podanie zadania domowego (do wyboru): 1) Przygotuj tekst przemówienia na powitanie Pani Wiosny, 2) Uczniowski slogan czy staranny język polski – co warto używać? Swoje zdanie przedstaw w formie „drzewka decyzyjnego” (zdania dla uczniów zdolnych) Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.
Cała matura ustna z języka polskiego 2023 trwa około 30 minut. Maksymalna liczba punktów możliwa do zdobycia wynosi 30. Tyle samo procent należy uzyskać, aby ją zdać.
Trwa MATURA 2013. Choć sporo stresujących egzaminów jest już za maturzystami, wielu abiturientów wciąż w panice czeka na maturę ustną z języka polskiego. Jak podkreślają jednak nauczyciele, nawet dla tych absolwentów, którzy nie przepadają za egzaminami ustnymi, prezentacja maturalna nie musi oznaczać nerwów i krępującej ciszy na egzaminie. Wystarczy dobrze się przygotować i nastawić TUTAJ ZNAJDZIESZ MATURA 2014 Z CKE/ TESTY, ARKUSZ CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI, ROZWIĄZANIA - JĘZYK POLSKI, MATEMATYKA, HISTORIA, BIOLOGIA, JĘZYKI OBCE I INNE PRZEDMIOTYWAŻNE! TUTAJ ZNAJDZIESZ MATURA 2014 Z CKE/ TESTY, ARKUSZ CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI, ROZWIĄZANIA - JĘZYK POLSKI, MATEMATYKA, HISTORIA, BIOLOGIA, JĘZYKI OBCE I INNE PRZEDMIOTY- Metod nauki przed prezentacją może być tyle, ilu jest abiturientów. Jeśli dany sposób nie odpowiada konkretnej osobie, powinna spróbować innej - mówi nauczyciel języka polskiego, Elżbieta Kęsicka z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego "Lingwista" w Gdańsku. - Są abiturienci, dla których bardzo przydatne będą ćwiczenia opowiadania swojej prezentacji maturalnej przed lustrem. Dobrym sposobem jest też zaprezentowanie swojego tematu na forum rodziny. Jeśli absolwent opowie o nim najpierw przed mamą i babcia, przed komisją nie będzie już tak się stresował - podpowiadają również, że warto ze stoperem mierzyć czas, jaki upływa podczas przemowy abiturienta. Dzięki temu łatwiej będzie rozplanować go na maturze ustnej. - Trzeba pamiętać, że niezwykle ważne jest przedstawienie końcowych wniosków swojej pracy. Dlatego należy tak sobie zaplanować prezentację, aby wystarczyło czasu na podsumowanie - podkreśla polonista z "Lingwisty".Do innych metod nauki prezentacji należy też nagrywanie się. Dzięki temu łatwiej dostrzec swoje ewentualne błędy czy stwierdzić, co należałoby jeszcze polonistów przypomina również, że nauka całej prezentacji "słowo w słowo" na pamięć, może być zgubna. Warto zerkać w konspekt, bo jeśli przez stres zapomni się fragmentu, łatwo pozwoli on płynnie przejść do kolejnego Nie wolno też streszczać lektur! - przypomina Elżbieta uspokajają również, że nawet jeśli w trakcie prezentacji zapomni się, o czym miało się mówić, głucha cisza nie powinna przerażać. Wystarczy zrobić wtedy kilka głębokich oddechów i spróbować swoimi słowami opowiedzieć o tym, co przygotowywało się przecież tak najważniejsze zdaniem polonistów jest to, by do egzaminu podejść z pozytywnym nastawieniem. W końcu w komisji egzaminacyjnej siedzą nauczyciele, którym również zależy, aby abiturientowi poszło jak najlepiej. Liczy się też dobre wrażenie, dlatego uprzejme "dzień dobry" i uśmiech na powitanie na pewno nie zaszkodzi!ARKUSZE egzaminów i ODPOWIEDZI znajdziecie na naszej stronie w zakładceMATURA 2013.
Każdy egzamin wymaga włożenia nieco innej pracy. Jak więc skutecznie przygotować się do matury z języka polskiego? 1. Znajomość lektur. Znajomość lektur przydaje się zarówno na maturze pisemnej, jak i ustnej. Znajomość lektur z kanonu, a przynajmniej pozycji „z gwiazdką” jest najważniejszą rzeczą w przygotowaniu do matury.
Ta strona, jak wszystkie, używa plików cookies dla optymalizacji witryny i serwisów. Funkcjonalne Funkcjonalne Zawsze aktywne Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej. Preferencje Preferencje Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik. Statystyka Statystyka Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika. Marketing Marketing Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych. Zobacz preferencje KwUFkzB.